Jak oszczędzać?Jak oszczędzać?
09.11.2022 | Gabinet

Jak oszczędzać?

Aktualna sytuacja geopolityczna, pandemie, wojna na Ukrainie. Stale rosnące koszty życia. Szybka inflacja. To na pewno powód do zmiany podejścia do nawyków życiowych. Przyjmuj proste środki.

Jeśli zaoszczędzisz kilka euro dziennie na drobiazgach, wynik będzie zaskakujący nawet dla Ciebie.

Zacznij natychmiast od działań, które nie wymagają dodatkowych kosztów. Ale także przygotuj się na bardziej wymagające finansowo korekty i zmiany. Jak więc oszczędzać w domu?Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Zadbaj o czystość i funkcjonalność domu, a zwłaszcza o dach, okna, drzwi, komin, bojler, grzejniki, oświetlenie, klimatyzację czy ogrzewanie basenu.

Przygotuj się na wymianę wszystkich starszych urządzeń na bardziej ekonomiczne , mniej energochłonne.

Jak oszczędzać energię w domu?


LodówkiPralkiSuszarkiZamrażarkiEkspresy do kawyOkapyPłyty indukcyjneZmywarkiSuszarki do ubrań

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Oszczędzać prąd. Sprawdź etykietę energetyczną urządzenia elektrycznego, w przypadku starszych urządzeń elektrycznych zaplanuj ich wymianę na urządzenia o mniejszym zużyciu.

Pomyśl i zacznij planować instalację fotowoltaiki. Zaangażuj się we wsparcie państwa i wykorzystaj dotację, aby zainstalować go również w swoim domu.

Zaplanuj swój inteligentny dom w przyszłości. Zacznij korzystać z elementów inteligentnego domu . Wymień stare lampy na energooszczędne oświetlenie LED .

Jak oszczędzać energię elektryczną?


Oświetlenie ledoweLampy LED

Jak oszczędzać zużycie gazu?

Jak oszczędzać zużycie gazu?

Największą pozycją finansową w kosztach jest gaz grzewczy. Oszczędzaj gaz. Zabezpiecz nowoczesne kotły kondensacyjne , elementy grzejne oraz urządzenia gazowe .

Jednak samo to nie wystarczy. Zmniejsz zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym. Oszczędzaj zużycie ciepła. Trzymaj się ciepło. Skorzystaj z programów dotacji pomocy publicznej. Jeśli masz taką możliwość rozważ, oprócz fotowoltaiki , zastosowanie nowoczesnych pomp ciepła i ogrzewania słonecznego .

Ale to, co możesz zrobić od razu, to zainstalować wysokiej jakości głowice termostatyczne na grzejnikach. Potwierdzono, że obniżenie temperatury w domu o jeden stopień pozwoli zaoszczędzić około 6% energii grzewczej.

Wentylować intensywnie, ale krótko. Jeśli możesz, użyj odzysku powietrza do wentylacji.


Jak oszczędzać zużycie wody?

Jak oszczędzać zużycie wody?

Oszczędzaj wodę. Zainstaluj oszczędzacze wody na wszystkich kranach. Zaplanuj wymianę starych baterii na nowoczesne baterie dźwigniowe lub termostatyczne . Podczas prania nie zaskoczy Cię zbyt zimna lub zbyt ciepła woda.

Hartować. Zamień klasyczną kąpiel w wannie na prysznic. Stopniowo obniżaj temperaturę wody podczas kąpieli pod prysznicem. Jeśli używasz również wody do nawadniania, zdecydowanie rozważ automatyczne inteligentne nawadnianie z nawadnianiem kroplowym.


Inteligentne nawadnianie

Jak zaoszczędzić pieniądze

Jak zaoszczędzić pieniądze

Oszczędzaj pieniądze. Naucz się oszczędzać 10% swoich dochodów. Obniż swoje koszty.

Stwórz listę regularnych rat, wydatków na energię, lekarstwa, żywność, higienę lub odzież.

Ustaw dzienne limity, tygodniowe i maksymalne miesięczne wydatki dla wszystkich domowników. Nie przekraczaj ich bez poważnych powodów.

 • Nie kupuj niczego dodatkowego , tylko to, czego absolutnie potrzebujesz.
 • Zaoszczędź na opłatach. Sprawdź swoje długi i spróbuj korzystniej je refinansować.
 • Sprawdź swoje zasady . Wymień stare produkty na nowocześniejsze o lepszym kryciu w rozsądnej cenie.
 • Oszczędź na opłatach bankowych . Zmniejsz liczbę kont, nie płać za prowadzenie konta, transakcje lub inne opłaty, nie zmieniaj banku.
 • Zaoszczędź na kosztach telekomunikacyjnych . Wybierz korzystniejszą stawkę ryczałtową, aktywuj pakiet rodzinny dla wszystkich domowników. Stwórzcie ze sobą grupę.
 • Zaoszczędź na telewizji kablowej . Dezaktywuj powyższe pakiety oprogramowania.
 • Anuluj subskrypcję . Jeśli naprawdę potrzebujesz zaoszczędzić, zrezygnuj z kanałów premium i usług telewizji kablowej. Anuluj też subskrypcje czasopism, których nie używasz.

Jak zaoszczędzić na zakupach

Jak zaoszczędzić na zakupach

Zaoszczędź na zakupach. Przewietrzyć szafy, sprzedać nieużywane rzeczy. Kupuj tylko rzeczy, których naprawdę potrzebujesz.

Wielu konsumentów traci kontrolę, płacąc kartą płatniczą, telefonem komórkowym lub smartwatchem. Mimo że jesteśmy w dobie płatności bezgotówkowych, klasyczne wydawanie pieniędzy w portfelu zmusza do reakcji i ograniczenia zakupów.

 • Nie kupuj towarów na wysokości oczu , zazwyczaj są one najdroższe. Poszukaj tańszej alternatywy, na przykład towarów oznaczonych znakiem łańcucha.
 • Kupuj ostrożnie w e-sklepach i na bazarach. Sprawdź recenzje i podejrzanie niskie ceny. Nie wysyłaj pieniędzy z góry na niezweryfikowane konta.
 • Oszczędzaj na ubraniach. Kupuj i sprzedawaj nieużywane ubrania za pomocą inteligentnych e-aplikacji .
 • Do zakupów używaj własnych ekologicznych koszy na zakupy wielokrotnego użytku, toreb z recyklingu lub praktycznych wózków sklepowych na kółkach.

Jak oszczędzać zmieniając nawyki żywieniowe

Jak oszczędzać zmieniając nawyki żywieniowe

Koszty żywności są niezbędnym kosztem życia. Kupowanie, przetwarzanie i przechowywanie żywności to duża pozycja w budżecie domowym.

Miej lepszy przegląd zakupionych zapasów i zawsze planuj kupowanie nowej żywności. Nie rób niepotrzebnie dużych wstępnych zapasów.

 • Naucz się używać resztek , ryżu, pierogów, chleba lub owoców i warzyw. Aktywnie dowiedz się, jak.
 • Uzupełnij czas spędzony wspólnie w rodzinie o doświadczenie wymyślania domowych past do smarowania z sezonowych potraw . Eksperymentuj ze smakami i wyobraźnią.
 • Na wycieczki zabieraj ze sobą własne przekąski i gotowe potrawy . Nie jedz często na mieście. Pełny rodzinny obiad w restauracji może znacznie nadszarpnąć zmniejszony budżet rodzinny.
 • Ogranicz kawę, palenie, alkohol i fast foody.

Jak zaoszczędzić pieniądze zmieniając nawyki żywieniowe?

Jak oszczędzać niekonwencjonalnie

Jak oszczędzać niekonwencjonalnie

Poszukaj innych luk w wydatkach. Pomyśl o zakupie nowego samochodu. Postaraj się o zweryfikowany używany pojazd. To znacznie obniży Twoje wydatki, a jednocześnie nie musisz się całkowicie ograniczać. Jeśli masz w domu kilka pojazdów, rozważ ich potrzebę. Oszczędzasz na ubezpieczeniu, konserwacji i serwisie, a także na paliwie.

Zaoszczędź na dojeździe do pracy - korzystaj z komunikacji miejskiej, elektromobilności, wspólnych podróży ze współpracownikami lub przyjaciółmi. Nawet taksówka może być czasami tańsza niż korzystanie z samochodu.

 • Zaoszczędź na wakacjach . Transport pociągiem może być tanią alternatywą dla transportu. Zamień zagraniczne wakacje nad morzem na pełne przygód biwakowanie w domu lub relaks w domku w lesie.
 • Pozbądź się złych nawyków , a także ogranicz zakłady lub konkursy SMS.
 • Skorzystaj z usług wypożyczalni narzędzi , nie musisz posiadać wszystkich narzędzi. Podziel się nimi z sąsiadami i przyjaciółmi. W warsztacie posiadamy głównie wysokiej jakości podstawowe narzędzia.
 • Świętuj z rodziną lub przyjaciółmi w domu . Ogranicz wizyty i uroczystości w restauracjach i barach.
 • Uprawiaj sport mądrze , wyposaż się w sprzęt sportowy adekwatny do ich zastosowania. Nie ma potrzeby posiadania drogiego sprzętu, jeśli nie uprawiasz sportu regularnie i przez długi czas.
 • Zapisz w aptece . Zarówno większa zawartość, jak i mniejsza dawka mogą obniżyć koszty. Pozbądź się jednorazowych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych. Dobrze sprawdzą się również funkcjonalne tekstylne oryginały.
 • Nie kupuj leków na zapas. Oddychają szybko. Kupuj tylko te, których potrzebujesz.

Przeczytaj także

Jak wybrać najlepszą kawę?

Jak wybrać najlepszą kawę?

Kawa to jeden z najstarszych i najpopularniejszych napojów pobudzających. To pyszny powód do spotkań z przyjaciółmi, przyjemnego relaksu i wypoczynku.

Domowe wędzarnie dla naturalnej konserwacji i pełnego smaku wędlin.

Domowe wędzarnie dla naturalnej konserwacji i pełnego smaku wędlin.

Obok suszenia wędzenie jest najstarszą formą utrwalania żywności. Popularne masarnie i przetwórstwo mięsne to doskonała okazja do spotkań całej rodziny i przyjaciół.

Mycie okien – wydajne i nowoczesne.

Mycie okien – wydajne i nowoczesne.

Mycie okien, luster, kabin prysznicowych czy różnych gładkich, błyszczących powierzchni w domu to często koszmar. Ale rób to sprawnie i nowocześnie.

Zrelaksuj się podczas uprawiania sportów zimowych.

Zrelaksuj się podczas uprawiania sportów zimowych.

Słowacja to piękny górzysty kraj z wieloma dobrze wyposażonymi ośrodkami zimowymi. Oferują wspaniałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportu z doskonałymi warunkami śniegowymi.

Jak wybrać odpowiednią płytę?

Jak wybrać odpowiednią płytę?

Wyposaż swój nowoczesny dom w płytę ceramiczną lub bezpieczną płytę indukcyjną. Wypróbuj innowacyjne, przyjemne, łatwe gotowanie i wiele inteligentnych funkcji.

Jak leczyć samochód przed zimą?

Jak leczyć samochód przed zimą?

I nie zapomnij! Zbliża się jeszcze trudniejsza część roku! Mroźne zimowe warunki przetestują zachowanie i wygląd Twojego towarzysza podróży.

Piece i piekarniki do pieczenia dla doskonałych doznań kulinarnych.

Piece i piekarniki do pieczenia dla doskonałych doznań kulinarnych.

Piece i piekarniki są niezbędnymi pomocnikami w kuchni do przygotowania smacznych, kolorowych i doskonale wypieczonych potraw.

Nowoczesne okapy do stylowej kuchni.

Nowoczesne okapy do stylowej kuchni.

Czajniki instant dla miłośników herbaty i kawy.

Czajniki instant dla miłośników herbaty i kawy.

Czy jesteś miłośnikiem klasycznej kawy w puszce? Lubisz cieszyć się smakiem i aromatem herbat z całego świata? Nowoczesne gospodarstwo domowe nie może obejść się bez czajnika.

Suszarnie spożywcze do wysokiej jakości przetwarzania owoców sezonowych.

Suszarnie spożywcze do wysokiej jakości przetwarzania owoców sezonowych.

Odkryj świat suszenia grzybów, owoców, warzyw, ziół i innych produktów spożywczych. Miej pod ręką zdrowe przekąski przez cały rok bez chemikaliów i konserwantów.

Jak wybrać ekspres do kawy?

Jak wybrać ekspres do kawy?

Zostań baristą w domowej kawiarni. Przygotuj kulinarne doznania dla swoich bliskich i przyjaciół. Wypróbuj także różne metody przygotowywania kawy.

Zgrzewarki próżniowe do dłuższego przechowywania świeżej żywności.

Zgrzewarki próżniowe do dłuższego przechowywania świeżej żywności.

Zachowaj naturalny kolor, zapach i smak potraw! Próżnia! Twoje jedzenie dłużej pozostaje świeże. Nawet pięć razy dłużej!