Jak oszczędzać energię elektryczną?
14.11.2022 | Redakcja

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Energia elektryczna jest głównym źródłem energii dla większości urządzeń w nowoczesnym gospodarstwie domowym. Stanowi znaczącą pozycję kosztową w budżecie rodzinnym. Największym konsumentem energii elektrycznej jest ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody, gotowanie na płycie lub kuchence elektrycznej, pralka i suszarka, oświetlenie, małe urządzenia elektryczne, sprzęt audio i komputer.

Ponadstandardowym odbiorcom energii polecamy klimatyzację, whirlpool, filtrację i podgrzewanie wody basenowej. Steruj swoim inteligentnym domem za pomocą głosu, ruchów rąk i gestów. Steruj ogrzewaniem, chłodzeniem, telewizorem, oświetleniem, muzyką, robieniem kawy, żaluzjami lub innymi czynnościami automatycznie i bez ograniczeń. Śledź zużycie.Sprzęt AGD

Sprzęt AGD

Sprawdź włączenie swoich urządzeń elektrycznych do klasy energetycznej . Stopniowo wymieniaj urządzenia o największym zużyciu i wymieniaj je na nowe. Weź pod uwagę nie tylko parametr zużycia energii elektrycznej w kWh/rok, ale także to, jak często i jak długo będziesz korzystać z urządzenia. Oznacza to, że urządzenie o dużym zużyciu energii elektrycznej, używane okazjonalnie, nie zużywa w ciągu roku tyle energii, co urządzenie o niskim zużyciu, używane codziennie NON STOP. Przykładem jest czajnik a kombinowana chłodziarko-zamrażarka.

Etykieta energetyczna wskazuje klasyfikację w klasach od A do G. Urządzenia w klasie A mają najmniejsze roczne zużycie w kWh/rok . Etykieta zawiera również inne informacje o urządzeniach. Klasa wskazująca emisję hałasu w dB w zakresie A do D. W przypadku lodówki znajdziesz informacje o objętości komór niezamarzających w litrach w zakresie X do Z lub objętości komór zamrażalniczych w litrach w przedziale od X do Z. W przypadku pralek znajdziesz również zużycie wody na cykl w litrach, czy pojemność zestawów stołowych na jedno pranie. Na etykiecie energetycznej znajdziesz również kod QR dla Twojego smartfona z dodatkowymi danymi zgodnie z rozporządzeniem UE.

 • wymiana przestarzałych urządzeń niesie ze sobą, wraz z oszczędnością energii elektrycznej, również inne korzyści wynikające z funkcjonalności i sterowania WIFI Smart
 • koszt zmiany

Jak wybrać lodówkę?


Płyty indukcyjneGrzejniki

Oświetlenie

Oświetlenie

Jak od razu zacząć oszczędzać? Podstawowym i przystępnym finansowo radą jest zastąpienie klasycznych lamp energooszczędnym oświetleniem LED . Światło tylko tam, gdzie go potrzebujesz. Umieść wiele świateł i lokalnych lamp.

Użyj inteligentnego oświetlenia. Inteligentnymi żarówkami LED można sterować za pomocą aplikacji lub poleceń głosowych. Kontroluj, ściemniaj, zmieniaj kolor inteligentnych żarówek.

Korzystaj z automatyzacji. Oszczędzaj pieniądze i łatwo steruj przełączaniem oświetlenia za pomocą czujników ruchu, wyłączników zmierzchowych i timerów . Użyj nowoczesnego oświetlenia słonecznego do oświetlenia zewnętrznego. Poznaj zaawansowane, przyjazne środowisku technologie. Podłącz przełączniki SMART bezprzewodowo do głównej siedziby i steruj oświetleniem za pomocą smartfona, tabletu lub głosu. Twórz własne sceny i plany oświetlenia.

 • sterowanie i sterowanie urządzeniami za pomocą inteligentnych gniazdek, przełączników i aplikacji
 • zintegrować panele słoneczne i fotowoltaikę w celu efektywnego wykorzystania energii słonecznej

Lampy stołowe LED

Ogrzewanie

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu jest najdroższym elementem pod względem zużycia energii. Uzupełnij elektryczne ogrzewanie podłogowe lub centralne o nowoczesne promienniki podczerwieni Smart . Zamiast powoli ogrzewać powietrze, ogrzewają ludzi i przedmioty swoim promieniowaniem podczerwonym. Są bardzo wydajne, zamieniają do 98% energii elektrycznej na ciepło , nie wzniecają kurzu, nie generują hałasu, nadają się również dla alergików. Wykorzystasz je głównie w okresie przejściowym wiosną i jesienią. Polubisz je w łazienkach lub na korytarzach. Można je również programować za pomocą aplikacji mobilnych. Ale bądź ostrożny. Nie wystarczy tylko ogrzać! Musisz zapobiec ucieczce ciepła.

 • Rozważ możliwość systemów odzyskiwania powietrza . Regeneracja ogrzewa napływające powietrze zimą i chłodzi je latem. Dodatkowo filtruje brudne powietrze i usuwa zanieczyszczenia. Odzysk jest ściśle powiązany ze wszystkimi urządzeniami wymiany ciepła i powietrza w domu.
 • Kominki. Zainstaluj stylowe dodatkowe źródło ciepła. Oprócz aspektu estetycznego odpowiedni kominek pozwoli również zaoszczędzić energię elektryczną. W przypadku odzysku powietrza przy wyborze wkładu kominkowego rozważ system z zamkniętą komorą spalania.
 • Okapy parowe. Zadbaj o wysokiej jakości i skuteczne odprowadzanie pary w kuchni dzięki nowoczesnym i stylowym okapom.

KominkiKominki elektrycznePanele na podczerwień

Chłodzenie i cieniowanie

Chłodzenie i cieniowanie

Nie musisz latem chłodzić całego mieszkania czy budynku. Fajnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Zoptymalizuj komfort termiczny latem dzięki nowoczesnemu klimatyzatorowi ściennemu lub klimatyzatorowi przenośnemu. Staraj się utrzymywać różnicę między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną około 5°C. I nie zapomnij. Filtry i klimatyzatory należy regularnie czyścić i dezynfekować. Maksymalne oszczędności uzyskasz po wyłączeniu klimatyzatora.

Jednak bardziej energooszczędne jest zapobieganie przedostawaniu się ciepła do pomieszczenia. Użyj cieniowania zewnętrznego lub wewnętrznego . Zasłoń wszystkie okna. Wypróbuj stałe lub składane markizy nad drzwiami i oknami. Rolety i żaluzje wykonane z różnych materiałów. Rolety tekstylne, bambusowe lub stylowe Dzień i noc. Folie okienne w formie naklejek również zapobiegną zbyt szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczenia.

Aktualnym trendem jest połączenie technologii automatycznego zacieniania z centrum sterowania SMART HOME i sterowaniem z tabletu, komputera lub smartfona.

 • klimatyzacja to skuteczny i szybki sposób na schłodzenie pomieszczenia
 • wymaga zużycia energii elektrycznej

ZasłonyMarkizyŻaluzjeKlimatyzacjaRolety dzień i noc

Ogrzewanie basenu

Ogrzewanie basenu

Ogrzewanie i filtracja wody basenowej to z pewnością ponadstandardowy odbiorca energii elektrycznej. Przedłuż sezon letni w basenie przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Zmniejsz straty ciepła, przykrywając basen żaglami słonecznymi lub nadmuchiwanym przykryciem basenowym. Regularnie czyść filtr. Wykorzystaj nowoczesne, alternatywne i ekologiczne zasoby do podgrzewania basenu.

 • ogrzewanie wydłuża letni sezon kąpielowy
 • podgrzewanie wody w basenie jest energochłonne i drogie

Panele słoneczne

Inteligentny dom

Inteligentny dom

Już na początku bardziej wymagającej finansowo podróży do inteligentnego domu SMART HOME możesz zacząć korzystać z inteligentnych programowalnych rolet i żaluzji, inteligentnych przełączników, inteligentnego oświetlenia, inteligentnych gniazdek i termostatów. Możesz sterować automatycznym przełączaniem ogrzewania lub klimatyzacji lokalnie lub zdalnie za pomocą smartfona. Na podstawie lokalizacji telefonu komórkowego automatyzacja inteligentnego termostatu może rozpoznać, czy jesteś w domu i odpowiednio aktywować tryb oszczędzania energii. Do ustawienia dostępna jest przejrzysta aplikacja mobilna. Inteligentny termostat jako część Twojego domu SMART może zaoszczędzić od 15% do 30% na kosztach ogrzewania i chłodzenia.

Czekasz na remont mieszkania lub domu? Przygotowujesz nowy projekt budowlany? W takim razie zaplanuj technologie inteligentnego domu za pomocą centrum sterowania SMART HOME. Zdalnie steruj urządzeniami za pomocą gestów, głosu lub smartfona . Kompleksowe inteligentne gospodarstwo domowe SMART HOME:

 • automatycznie reguluje komfort cieplny domowników w zależności od warunków zewnętrznych
 • zapewni oszczędności dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem .
 • kontroluje chłodzenie latem
 • zapewni kontrolę naturalnej cyrkulacji powietrza poprzez rekuperację
 • reguluje zacienienie i automatycznie steruje żaluzjami i żaluzjami
 • steruje bramami wjazdowymi z automatycznym otwieraniem
 • reguluje nawadnianie z automatycznym nawadnianiem
 • steruje technologią basenową , ogrzewaniem, dozowaniem chemii, zamykaniem przykrycia basenu
 • steruje systemami multimedialnymi i nagłośnieniem pomieszczeń
 • ma przegląd zużycia energii , sprawdza lokalne liczniki zużycia energii elektrycznej
 • kontroluje różne wstępnie zaprogramowane scenariusze i profile do zarządzania domem podczas różnych czynności - na przykład słuchanie muzyki, oglądanie kina domowego itp.
 • integruje się z systemem bezpieczeństwa i przeciwpożarowym,
 • pozwala kontrolować gospodarstwo domowe lokalnie i zdalnie przez sieć
 • monitoruje predefiniowane aktywności w domu i wysyła zaprogramowane powiadomienia
 • integruje system dostępu osób

Jak oszczędzać?


Przeczytaj także

Opony zimowe do bezpiecznej jazdy po zimnych drogach

Nie ma już chyba wątpliwości co do konieczności używania opon zimowych w trudnych warunkach klimatycznych zimy. Ogólnym zaleceniem jest zmiana opon na zimowe, jeśli temperatura otoczenia spadnie poniżej 7°C.

Domowe piekarnie do przygotowywania świeżego chleba i ciastek

Czy lubisz mieć świeżą, chrupiącą kromkę chleba lub ciepłe, pachnące ciasto na śniadanie? W takim razie zdecydowanie kup sobie małą domową piekarnię.

Roboty kuchenne - niezawodni towarzysze gotowania i pieczenia

Odkryj niezawodnego towarzysza codziennego lub okazjonalnego gotowania i pieczenia. Zostań kreatywnym szefem kuchni. Przygotuj dania z całego świata.

Szybkowary do zdrowych posiłków, oszczędzające energię i czas

Opanuj przygotowywanie ulubionych potraw w ułamku czasu. Zdrowe gotowanie na parze pod wyższym ciśnieniem znacznie skraca czas przygotowania, a tym samym oszczędza energię.

Ekonomiczne telewizory dla każdego przez cały rok

Nowoczesne odbiorniki telewizyjne to inteligentne, ekonomiczne urządzenia SMART dla każdego gospodarstwa domowego. Bogate funkcje, ultrapłaski ponadczasowy design, doskonały obraz i dźwięk predestynują je do codziennego użytku.

Jogurtownice - pomocnicy wspierający naturalną odporność

Przygotuj pyszne jogurty probiotyczne w domu z wysokiej jakości świeżych lub suszonych owoców. Uzyskaj wystarczającą odporność dzięki dobrym bakteriom, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mikroflory jelitowej.

Parownice do ubrań ułatwiające pielęgnację i dezynfekcję odzieży

Para zmiękcza i prostuje włókna w tekstyliach, prostując w ten sposób pogniecione ubrania i fałdy. Jednocześnie skutecznie dezynfekuje tekstylia.

Jak wybrać najlepszą kawę?

Kawa to jeden z najstarszych i najpopularniejszych napojów pobudzających. To pyszny powód do spotkań z przyjaciółmi, przyjemnego relaksu i wypoczynku.

Domowe wędzarnie dla naturalnej konserwacji i pełnego smaku wędlin

Obok suszenia wędzenie jest najstarszą formą utrwalania żywności. Popularne masarnie i przetwórstwo mięsne to doskonała okazja do spotkań całej rodziny i przyjaciół.

Mycie okien – wydajne i nowoczesne

Mycie okien, luster, kabin prysznicowych czy różnych gładkich, błyszczących powierzchni w domu to często koszmar. Ale rób to sprawnie i nowocześnie.

Zrelaksuj się podczas uprawiania sportów zimowych

Słowacja to piękny górzysty kraj z wieloma dobrze wyposażonymi ośrodkami zimowymi. Oferują wspaniałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportu z doskonałymi warunkami śniegowymi.

Jak wybrać odpowiednią płytę?

Wyposaż swój nowoczesny dom w płytę ceramiczną lub bezpieczną płytę indukcyjną. Wypróbuj innowacyjne, przyjemne, łatwe gotowanie i wiele inteligentnych funkcji.