Jak oszczędzać energię w domu?Jak oszczędzać energię w domu?
13.11.2022 | Gabinet

Jak oszczędzać energię w domu?

Oprócz ogrzewania i ciepłej wody największymi konsumentami energii w domu piece , lodówki , zamrażarki , pralki i suszarki , zmywarki , oświetlenie i sprzęt audio , żelazka , czajniki , kuchenki mikrofalowe i odkurzacze. Klimatyzacja, ogrzewanie i filtracja wody w basenach to ponadstandardowe odbiorniki energii, które można ograniczyć, a w razie awarii całkowicie wyłączyć. Rozważ zastosowanie fotowoltaiki, nowoczesnych pomp ciepła lub ogrzewania słonecznego .

Co możesz zrobić od razu?

Zwiększ efektywność użytkowania sprzętu AGD, wdrażaj środki oszczędnościowe w domu i dbaj o sprzęt AGD.

Rekordowe zużycie na poszczególnych licznikach energii. Nieoczekiwany wzrost zużycia będzie niezawodnie ostrzegał o stanie awarii. Zaoszczędzisz na zaległościach.Zwiększenie wydajności sprzętu AGD

Zwiększenie wydajności sprzętu AGD

Zwiększ wydajność podczas korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego. W szczególności wykorzystaj pełną pojemność pralki , suszarki i zmywarki lub ogranicz korzystanie z suszarki i zmywarki.

Prać w niższych temperaturach . Zmniejsz częstotliwość korzystania z pralki, suszarki i zmywarki w ciągu tygodnia.

Do gotowania używaj garnków o odpowiedniej wielkości i umieść je na powierzchni grzewczej odpowiadającej rozmiarowi dna garnka. Zapewnij optymalne ogrzewanie bez niepotrzebnych strat ciepła.

Używaj pokrywek podczas gotowania . Bardziej efektywnie osiągniesz punkt wrzenia.

Do szybkiego podgrzewania gotowych posiłków używaj garnków ze stali nierdzewnej z cienkim dnem . Garnki żeliwne akumulujące ciepło oraz garnki z grubym dnem warstwowym lepiej rozprowadzają ciepło. Nadają się do wolnego gotowania. Wypróbuj garnki z nieprzywierającym dnem . Zapobiegają przypalaniu się żywności nawet podczas gotowania bez oleju. Gotuj w szybkowarach . _ Szybciej osiągniesz temperaturę wrzenia nawet w niższej temperaturze. Jedzenie zostanie ugotowane wcześniej, a Ty zaoszczędzisz dodatkową energię.

Oszczędzanie środków w domu

Oszczędzanie środków w domu

S sprawdzić szczelność wszystkich zaworów i kranów kranów. Zaplanuj wymianę starych baterii na nowoczesne baterie dźwigniowe lub termostatyczne . Zimna lub bardzo gorąca woda Cię nie zaskoczy. W ramach hasła nie sprawdzaj nawet kropli wody na próżno ani nie wymieniaj systemu spłukiwania w toalecie . Nowoczesna armatura, dozuje odpowiednią ilość wody. Ogranicz kąpiele w wannie i przejdź do kąpieli pod prysznicem . Zakręć wodę podczas mycia, mycia lub mycia zębów. Nawet oszczędna głowa pozwoli Ci zaoszczędzić niepotrzebnie spuszczaną wodę. Zahartowany, jest zdrowy. Stopniowo obniżaj temperaturę wody podczas prania.

Do ręcznego zmywania naczyń używaj podwójnego zlewu kuchennego . Wygodnie myj naczynia z grubych resztek jedzenia w jednym zlewie, a opłucz je w drugim. Jeśli masz tylko jeden zlew, najpierw umyj naczynia, a następnie spłucz wszystko od razu. I nie zapomnij zainstalować oszczędzacza wody i zagrożenia wodnego na akumulatorze . Pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody.

Przy podgrzewaniu wody kotłem ciepłą wodę należy podgrzewać tylko do komfortowej temperatury około 45-50 °C . Podczas ogrzewania utrzymuj optymalną temperaturę w domu około 20-21°C . Skorzystaj z możliwości zaprogramowania trybu dzień/noc lub obniżenia temperatury podczas nieobecności. W sypialni śpij w optymalnej temperaturze 17-19°C . Zainstaluj wysokiej jakości głowice termostatyczne na grzejnikach .

Wentylować intensywnie, ale krótko . Powietrze jest wymieniane, ale pomieszczenie nie wychładza się.

Rozmieść prawidłowo swoje domowe urządzenia elektryczne . Umieść lodówkę i zamrażarkę jak najdalej od źródeł ciepła, grzejników lub bezpośredniego światła słonecznego.

  Pielęgnacja sprzętu AGD

  Pielęgnacja sprzętu AGD

  Zadbaj o prawidłową funkcjonalność sprzętu AGD. Rozważ zastąpienie ich bardziej ekonomicznymi . Wybierając urządzenia, kieruj się ich etykietami energetycznymi . W ten sposób można szybko sprawdzić ich klasyfikację w klasie energetycznej, zużycie i inne parametry.

  Nawet niewielki zakup dużej liczby zasilaczy, sprzętu audio lub elektroniki komputerowej w trybie czuwania w trybie uśpienia obciąży Twój roczny budżet. Podłącz adaptery do gniazd Smart lub przedłużaczy z przełącznikiem . Obowiązuje zasada, czego nie używam, wyłączam .

  Sprawdź, wyczyść i rozmroź lodówkę i zamrażarkę . Gęsty szron zmniejsza objętość użytkową i zwiększa zużycie energii elektrycznej. Odkurzacz z zatkanym filtrem lub pełna torba zwiększy Twoje zużycie.

  Rozświetl swój dom wydajnym oświetleniem LED , które oprócz zmniejszonego zużycia, oszczędza Twoje wydatki nie generując ciepła.

  Jak wybrać pralkę i suszarkę do ubrań?

  Przeczytaj także

  Zrelaksuj się podczas uprawiania sportów zimowych.

  Zrelaksuj się podczas uprawiania sportów zimowych.

  Słowacja to piękny górzysty kraj z wieloma dobrze wyposażonymi ośrodkami zimowymi. Oferują wspaniałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportu z doskonałymi warunkami śniegowymi.

  Jak wybrać odpowiednią płytę?

  Jak wybrać odpowiednią płytę?

  Wyposaż swój nowoczesny dom w płytę ceramiczną lub bezpieczną płytę indukcyjną. Wypróbuj innowacyjne, przyjemne, łatwe gotowanie i wiele inteligentnych funkcji.

  Jak leczyć samochód przed zimą?

  Jak leczyć samochód przed zimą?

  I nie zapomnij! Zbliża się jeszcze trudniejsza część roku! Mroźne zimowe warunki przetestują zachowanie i wygląd Twojego towarzysza podróży.

  Piece i piekarniki do pieczenia dla doskonałych doznań kulinarnych.

  Piece i piekarniki do pieczenia dla doskonałych doznań kulinarnych.

  Piece i piekarniki są niezbędnymi pomocnikami w kuchni do przygotowania smacznych, kolorowych i doskonale wypieczonych potraw.

  Nowoczesne okapy do stylowej kuchni.

  Nowoczesne okapy do stylowej kuchni.

  Czajniki instant dla miłośników herbaty i kawy.

  Czajniki instant dla miłośników herbaty i kawy.

  Czy jesteś miłośnikiem klasycznej kawy w puszce? Lubisz cieszyć się smakiem i aromatem herbat z całego świata? Nowoczesne gospodarstwo domowe nie może obejść się bez czajnika.

  Suszarnie spożywcze do wysokiej jakości przetwarzania owoców sezonowych.

  Suszarnie spożywcze do wysokiej jakości przetwarzania owoców sezonowych.

  Odkryj świat suszenia grzybów, owoców, warzyw, ziół i innych produktów spożywczych. Miej pod ręką zdrowe przekąski przez cały rok bez chemikaliów i konserwantów.

  Jak wybrać ekspres do kawy?

  Jak wybrać ekspres do kawy?

  Zostań baristą w domowej kawiarni. Przygotuj kulinarne doznania dla swoich bliskich i przyjaciół. Wypróbuj także różne metody przygotowywania kawy.

  Zgrzewarki próżniowe do dłuższego przechowywania świeżej żywności.

  Zgrzewarki próżniowe do dłuższego przechowywania świeżej żywności.

  Zachowaj naturalny kolor, zapach i smak potraw! Próżnia! Twoje jedzenie dłużej pozostaje świeże. Nawet pięć razy dłużej!

  Jak wybrać zamrażarkę?

  Jak wybrać zamrażarkę?

  Regularnie zamrażasz duże ilości sezonowych owoców, warzyw, ryb lub mięsa? Wybierz najbardziej odpowiednią zamrażarkę do swoich potrzeb.

  Jak wybrać zmywarkę?

  Jak wybrać zmywarkę?

  Czy wiesz, że jakikolwiek program w zmywarce zużywa mniej wody niż mycie ręczne?

  Jak wybrać lodówkę?

  Jak wybrać lodówkę?

  Rozszerz świeży smak potraw, napojów i gotowanych posiłków. Przechowuj swoje zapasy w przejrzysty sposób i oszczędzaj czas na inne rodzinne zajęcia.